Komunikat!!! Szczepienie ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Od 27 września do 4 października 2012r. na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzone ochronne szcepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona  w wyżej wymienionym okresie z samolotów.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wchodzić na teren lasu,
  • zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz sczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliżsego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
  • kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy wyprowadzać na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzania szczepień, proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.